google-site-verification=tNiQDH86lyhyG4yHtnR7oxkWDgPVRm6RvA0iXtW4W5c

edukacja 

dukacja

 

WallBox BS, 11kW, 16A, 3 fazy

Fotowoltaika
01 lutego 2021

Jak działa ulga podatkowa?

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018r. na liście materiałów i usług budowlanych znalazły się nowe pozycje. Są to m. in. ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. Wydatki na instalacje fotwoltaiczne oraz inne działania termomodernizacyjne wymienione w ustawie, będziesz więc mógł odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

 

Kto może skorzystać z ulgi podatkowej?

 

Kto może skorzystać z możliwości odliczenia wydatków w formie ulgi podatkowej? Jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, oraz płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych [PIT] – to posiadasz możliwość skorzystania z ulgi podatkowej! Dotyczy to zarówno osób rozliczających się na zasadach ogólnych [zarówno 17%, jak i 32%], jak i podatku liniowego [19%] oraz ryczałtu.

 

Ile wynosi ulga podatkowa?

 

Ile odliczysz ze swojego podatku? Nawet 53 tysiące złotych wydane na termomodernizację. Oznacza to, że zaoszczędzisz niemal 10 tysięcy złotych podatku, jeśli uwzględnimy 17% próg podatkowy, a niemal 17 tysięcy, jeśli będzie to próg 32%. Podatku nie zapłacisz w roku podatkowym, w którym poniosłeś wydatek. A co jeśli kwota odliczenia jest większa niż podstawa opodatkowania? Możesz rozliczyć go w kolejnych 6 latach.

 

Zobrazujmy. Na przykład, pewnie zawnioskujesz i otrzymasz dotację z programu Mój Prąd, w wysokości 5 000 złotych. Dla instalacji, która kosztowała 25 000 złotych brutto, będziesz mógł rozliczyć w uldze podatkowej pozostałą kwotę, czyli 20 000 złotych brutto.

 

Czy są jakieś ograniczenia? Nie będziesz mógł odliczyć tej części wydatków, która została sfinansowana ze środków publicznych. Na przykład: ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy, lub zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. Nie odliczysz również tej kwoty, która została uwzględniona w innej formie rozliczenia podatkowego.

 

Więcej szczegóły na temat ulgi od podatku lub ulgi termomodernizacyjnej znajdą Państwo w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, do której link znajduje się poniżej:

Ustawa z dnia 26 lipca 2019r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350 z późn. zm.)

 

Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. 2018 poz. 2489) na liście materiałów i usług budowlanych

Ulga podatkowa - Instalacje fotowoltaiczne

Fotowoltaika